Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Płotach

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

UCHWAŁA Nr VII/ 57 /2003 Rady Miejskiej w Płotach z dnia 16 maja 2003 r. w sprawie: zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy.

UCHWAŁA Nr VII/ 57 /2003 

 

Rady Miejskiej w Płotach

z dnia  16  maja 2003 r.

 

 

w sprawie:  zasad  wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego  zasobu

                   gminy.

 

                 

                 Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r.                ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 71, poz. 733 zm. Dz. U. z 2002r. Nr 113, poz. 984 i Nr 168, poz. 1383) oraz art. 40 ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591; z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62 poz. 558 Nr 113, poz.984, Nr 214 poz. 1806)  Rada Miejska  w Płotach uchwala co następuje:

 

Rozdział I

 

§ 1

Uchwała reguluje zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Płoty, który tworzą lokale stanowiące własność Gminy, osób prawnych lub spółek prawa handlowego utworzonych z udziałem Gminy.

 

§ 2

 

1.      Burmistrz Gminy powołuje Społeczną Komisje Mieszkaniową na okres kadencji Rady Miejskiej, zwaną dalej Komisją i określa jej kompetencje. Komisja jest organem doradczym Burmistrza Gminy.

 

2.      W skład Komisji wchodzi po dwóch pracowników Urzędu Miejskiego i 0środka Pomocy Społecznej oraz przedstawicieli Rady Miejskiej.

 

§ 3

 

2.      Wnioskodawca ubiegający się o najem lokalu mieszkalnego zobowiązany jest złożyć wniosek.

3.      Dochód wnioskodawcy określa się na podstawie art. 3 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o dodatkach mieszkaniowych.

4.      Kwalifikacje wniosku przeprowadza się na podstawie sytuacji mieszkaniowej w miejscu pobytu stałego wnioskodawcy określonego na podstawie przepisów ustawy z dnia            10 kwietnia 1974r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

5.      Przez osoby bliskie rozumie się osoby wymienione  w art. 691 Kodeksu Cywilnego.

6.      Pracownik ds. gospodarki mieszkaniowej prowadzi rejestr osób zakwalifikowanych do przydziału lokalu docelowego, socjalnego, zamiennego i zamian z urzędu.

 

 

 

 

Rozdział II

 

 

Zasady kwalifikacji wniosków o najem lokali na czas nieoznaczony.

 

 

§ 4

 

0 najem lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony mogą ubiegać się osoby wg następującej preferencji :

1)      pozbawione mieszkań w wyniku klęski żywiołowej lub katastrofy budowlanej bez względu na dochód rodziny i powierzchnię mieszkaniową przypadającą na członka rodziny.

2)      zamieszkujące w budynkach mieszkaniowego zasobu gminy przeznaczonych do rozbiórki.

3)      opuszczające placówki opiekuńczo-wychowawcze w chwili osiągnięcia pełnoletności         i nie jest możliwy ich powrót do miejsca stałego zameldowania, a dochód nie przekracza wielkości, o których mowa w pkt.. 4 i  złożą stosowny wniosek w ciągu 6 miesięcy od dnia opuszczenia tej placówki.

4)      spełniające jednocześnie warunki:

a)      nie posiadające tytułu prawnego do lokalu,

b)      uzyskują dochód brutto:

-          125-175% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych

-          75-125% najniższej emerytury na osobę w gospodarstwie wieloosobowym

c)      zamieszkujące w lokalach, w których przypada na 1 osobę mniej niż 5 m2  powierzchni pokoi,

d)     zamieszkujące na terenie gminy Płoty przez okres co najmniej – 5 lat,

7)      chcą poprawić swoje warunki mieszkaniowe poprzez zdanie dotychczas zajmowanego lokalu i objęcia lokalu o większej powierzchni mieszkaniowej, o wyższym standardzie wyposażenia, albo ze względów zdrowotnych uzasadnionym zaleceniem lekarskim. Lokal należy pozostawić wolny od osób i bez żadnych obciążeń z tytułu czynszu lub innych należności.

 

§   5

 

1.      0 stopniu preferencji decyduje spełnienie warunków o których mowa w §  3, gdzie najwyższy dotyczy osób wymienionych w §  3 pkt. 1 aż do najniższego o którym mowa    w § 3 pkt.. 5 danych zawartych we wnioskach o najem lokalu.

2.      Weryfikacja dochodów osób ubiegających się w kolejności o zawarcie umowy najmu lokalu odbywa się dwukrotnie, tj. w chwili składania wniosku i przed zawarciem umowy najmu.

 

§   6

 

0 przydział lokalu docelowego mogą ubiegać się także osoby, które :

1)      wstąpiły w stosunek najmu lokalu po śmierci najemcy zgodnie z przepisami zawartymi      w art. 691 Kodeksu Cywilnego,

2)      zamieszkują w lokalu, który najemca zamierza opuścić i w związku z tym zwróci się         z prośbą o rozwiązanie z nim umowy najmu i przyznanie tytułu prawnego do tego lokalu osobie lub osobom wskazanym wspólnie z nim zamieszkującym. Warunkiem jest, aby :

 

a)      była to osoba bliska najemcy w rozumieniu art. 691 Kodeksu Cywilnego                       i zamieszkiwała  stale w tym lokalu przez okres co najmniej 2 lat przed opuszczeniem lokalu przez najemcę,

b)      osoba ta wyraziła zgodę na zawarcie umowy najmu lokalu,

c)      lokal nie jest obciążony zaległościami, a czynsz i świadczenia płacone są na bieżąco.

5)      zamieszkują w lokalu, którego najemca z powodu stanu zdrowia lub innych szczególnych powodów chciałby zrzec się tytułu prawnego  do tego lokalu ale nie zamierza go opuścić         i w związku z tym zwrócił się z prośbą  o  rozwiązanie z nim umowy najmu lokalu                   i przyznanie tytułu prawnego do tego lokalu osobie wskazanej wspólnie z nim zamieszkałej. Warunkiem jest, aby :

a)      była to osoba bliska najemcy wymieniona w art. 691 Kodeksu Cywilnego                       i zamieszkiwała stale w tym lokalu przez okres co najmniej 2 lat licząc od daty złożenia przez najemcę wniosku o przeniesieniu tytułu prawnego do lokalu na tę osobę .

b)      osoba ta wyraziła zgodę na zawarcie umowy najmu lokalu,

c)      lokal nie jest obciążony zaległościami, a czynsz i świadczenia były płacone na bieżąco.

 

Rozdział III

 

Zasady kwalifikacji wniosków o przydział lokali socjalnych. 

 

§   7

 

3.      Lokalem socjalnym jest lokal o obniżonym standardzie nadający się do zamieszkania, którego łączna powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m 2 , a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego      10 m. Przez obniżony standard należy rozumieć brak łazienki, vc i wody w obrębie lokalu.

4.      0 wyodrębnieniu lokali socjalnych z gminnego zasobu lokali mieszkalnych decyduje Burmistrz po zasięgnięciu opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

 

§   8

 

0 najem lokalu socjalnego mogą ubiegać się osoby wg następujących preferencji :

1)      pozbawione mieszkań w wyniku klęski żywiołowej lub katastrofy budowlanej bez względu na dochód rodziny i powierzchnię mieszkaniową przypadającą na członka rodziny.

2)      osoby zamieszkujące w budynkach mieszkaniowego zasobu gminy przeznaczonego do rozbiórki, o dochodach szczególnie niskich nie gwarantujących  płatności za lokal wynajęty na czas nieoznaczony.

3)      osoby wymienione w § 3 ust. 3 niniejszej uchwały jeżeli osiągają dochód  określony        w § 8 pkt. 5,

4)      osoby, które nabyły prawo do lokalu socjalnego na podstawie orzeczenia sądowego,

5)      osoby spełniające jednocześnie warunki :

a)      nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego,

b)      uzyskują dochód :

-          nie większy jak 125% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych

-          nie większy jak 75% najniższej emerytury na osobę w gospodarstwach wieloosobowych,

c)      osoby zamieszkujące na terenie gminy Płoty przez okres co najmniej 5 lat.

§   9

 

1.      0 stopniu preferencji decyduje spełnienie warunków, o których mowa w § 8, gdzie najwyższy dotyczy osób wymienionych w §  8 pkt.. 1 aż do najniższego o którym mowa             w §  8  pkt.. 5.

2.      Weryfikacja danych zawartych we wnioskach następują w trybie  określonym                    w § 4 ust. 2

 

§   10

 

Uprawnienia, o których mowa w § 4 i § 8  nie obejmują osób :

1)      które zrzekły się dobrowolnie uprawnień do lokalu,

2)      wobec których sąd orzekł o braku uprawnień do lokalu socjalnego,

3)      z którymi rozwiązano najem, lecz nadal lokal zajmują z uwagi na brak wyroku nakazującego jego opuszczenie.

4)      osoby dewastujące zajmowany lokal.

 

§   11

 

1.      Umowy o najem lokalu socjalnego zawiera się na czas określony, nie dłuższy niż jeden rok.

2.      Umowa o najem lokalu socjalnego może być przedłużona na następny okres, jeżeli najemca nadal znajduje się w sytuacji uprawniającej go do zawarcia takiej umowy.

 

 

Rozdział IV

 

Zamiany lokali 

 

 

§   12

 

 

2.      Zamiany lokali mogą być dokonywane :

 

1)      na wniosek najemców lokali należących do mieszkaniowego zasobu gminy,

2)      na wniosek najemcy lokalu należącego do mieszkaniowego zasobu gminy i osoby zajmującej lokal w innych zasobach,

3)      na wniosek najemcy lokalu należącego do mieszkaniowego zasobu gminy i właściciela lokalu lub domu jednorodzinnego.

 

3.      Warunkiem wyrażenia zgody na zamianę lokali w przypadkach, o których mowa                w ust. 1 jest, aby:

1)      lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy nie były obciążone zaległościami z tytułu najmu,

2)      osoba ubiegająca się o zamianę lokalu uzyskała zgodę dysponenta lokalu na zawarcie umowy najmu wydaną na piśmie,

3)      w przypadku gdy przedmiotem  zamiany jest lokal lub dom własnościowy, sporządzony został akt notarialny przeniesienia własności.

 

 

§   13

 

1.      W przypadkach szczególnie uzasadnionych dopuszcza się  dokonywanie zamiany lokali     „z urzędu" dotyczących wyłącznie lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy polegających na przeprowadzce najemcy na jego wniosek albo za jego zgodą do lokalu uwolnionego w zamian za pozostawienie dotychczas zajmowanego lokalu do dyspozycji wynajmującego.

2.      Zamiany lokali w sposób, o którym mowa w ust. 1 dokonuje się w szczególności :

1)      na wniosek najemcy, któremu stan zdrowia albo stopień inwalidztwa uniemożliwia korzystanie z zajmowanego dotychczas lokalu ze względu na jego położenie, braku urządzeń sanitarnych w lokalu lub z innych przyczyn,

2)      w celu uwolnienia lokalu socjalnego w przypadku ustania warunków uzasadniających zawarcie na dalszy okres umowy na lokal socjalny, a dochód członków gospodarstwa domowego najemcy zawiera się w granicach, o których mowa w § 4  pkt. 4,

3)      w celu sprzedaży lokalu położonego w budynku, w którym większość lokali została sprzedana, a najemca nie jest zainteresowany jego kupnem i wyraził zgodę na objęcie wskazanego lokalu w budynku wyłączonym ze sprzedaży.

3.      Zgodę na zamianę lokali:

1)      w przypadkach o których mowa w § 12 wyraża pracownik ds. gospodarki mieszkaniowej Urzędu Miejskiego w Płotach po zasięgnięciu opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej,

2)      w przypadku, o którym mowa w §  13 ust. 2 wyraża Burmistrz po zasięgnięciu opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej.

 

 

Rozdział V

 

Warunki przydziału lokali mieszkalnych o powierzchni  powyżej 80 m2  

 

 

§   14

 

Lokale mieszkalne o powierzchni przekraczającej 80 m mogą być oddawane w najem        w drodze przetargu na czynsz,  przy czym pierwszy przetarg winien być ograniczony do osób ujętych w rejestrze osób zakwalifikowanych do najmu lokalu na czas nieoznaczony. Stawkę wyjściową ustala Burmistrz. 

 

 

Rozdział VI

 

Zasady realizacji wniosków o najem lokali mieszkalnych 

 

 

§   15 

 

 

Wnioski o najem lokalu mieszkalnego merytorycznie rozpatruje pracownik ds. gospodarki mieszkaniowej, który po zaopiniowaniu ich przez Społeczną Komisję Mieszkaniową przedkłada do zatwierdzenia Burmistrzowi w wyniku czego tworzy się :

1)      rejestr osób zakwalifikowanych do najmu lokalu na czas nieoznaczony,

2)      rejestr osób zakwalifikowanych do najmu lokalu socjalnego,

3)      rejestr zamian lokali z urzędu.

§   16

 

1.      Umieszczenie w rejestrze nie jest jednoznaczne z wydaniem skierowania na najem lokalu mieszkalnego i nie zobowiązuje gminy do zapewnienia mieszkania w określonym terminie.

2.      W okresie oczekiwania  na wskazanie konkretnego lokalu do zasiedlenia, wnioski osób zakwalifikowanych do najmu lokalu podlegają weryfikacji. Z powyższego wyłączone są wnioski osób, którym prawo do lokalu socjalnego przyznał sąd. Weryfikacji dokonuje się do końca I kwartału każdego roku.

3.      W przypadku zmiany sytuacji mieszkaniowej i materialnej i nie spełnienia kryteriów kwalifikujących do najmu osoba zostaje skreślona z rejestru. Decyzję o tym podejmuje Burmistrz na wniosek pracownika ds. gospodarki mieszkaniowej po zasięgnięciu opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej. 0 fakcie skreślenia z listy wnioskodawcę należy powiadomić pisemnie.

 

§   17

 

 

0soby, które bezzasadnie odmówią przyjęcia wskazanego lokalu zostaną skreślone z rejestru. Decyzję o wykreśleniu podejmuje Burmistrz.

 

§   18

 

W uzasadnionych przypadkach Burmistrz może zastosować inne kryteria i kolejność niż określone powyżej, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy zdrowotne, rodzinne             i społeczne. W takim przypadku Burmistrz zasięga opinii oprócz  Społecznej Komisji Mieszkaniowej także Rady Miejskiej.

 

 

Rozdział VII

 

Prawa i obowiązki wynajmującego i najemcy

 

 

§   19

 

 

1.      Wynajmujący jest zobowiązany do zapewnienia sprawnego działania istniejących urządzeń technicznych budynku, umożliwiających  najemcy korzystanie z oświetlenia        i ogrzewania lokalu, ciepłej i zimnej wody, zbiorczej anteny i innych urządzeń należących do wyposażenia lokalu lub budynku.

2.      Do wynajmującego należy w szczególności :

1)      utrzymanie w należytym stanie technicznym urządzeń budynku, służących  do wspólnego użytku mieszkańców.

2)      dokonywanie napraw budynku, jego pomieszczeń i urządzeń oraz przywrócenie poprzedniego stanu budynku uszkodzonego, niezależnie od przyczyn, z tym że najemcę  obciąża obowiązek pokrycia szkód powstałych z jego winy                            a odpowiedzialność najemcy i pełnoletnich osób stale z nim zamieszkałych za powstałą szkodę jest solidarna,

3)      dokonywanie napraw lokali, napraw lub wymiany instalacji i elementów wyposażenia technicznego, w zakresie nie obciążającym najemcy, a zwłaszcza :

a)      napraw i wymiany wewnętrznej instalacji wodociągowej, gazowej i ciepłej wody – bez urządzeń odbiorczych, a także napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, instalacji elektrycznej, telefonicznej oraz anteny zbiorczej – z wyjątkiem osprzętu,

b)      wymiany  pieców grzewczych, stolarki okiennej i drzwiowej.

3.   Naprawy, wymiany i modernizacje, o których mowa w ust. 2 pkt. 3, najemca może                          wykonać we własnym zakresie za pisemną zgodą wynajmującego. Wynajmujący                                  może w takim przypadku zrefundować poniesione przez  najemcę nakłady do 50%                           ich wartości.

4.   Najemca jest obowiązany utrzymać lokal i pomieszczenia do niego przynależne we                           właściwym stanie technicznym i sanitarnym oraz przestrzegać regulaminu                                           domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub                          dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego korzystania, klatki schodowe,                       korytarze, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.

5.   Najemcę obciąża w szczególności naprawa i konserwacja :

1)      podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych w kuchni i pomieszczeniach sanitarnych,

2)      okien i drzwi,

3)      wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą,

4)      trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą,

5)      osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów       i osprzętu anteny zbiorczej,

6)      pieców węglowych i akumulacyjnych bądź wymiana zużytych elementów,

7)      etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku, gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana,

8)      przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłocznie usuwanie ich niedrożności,

9)      innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych poprzez :

a)      malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów,

b)      malowanie drzwi i okien, wbudowanych  mebli oraz urządzeń grzewczych, w celu ich zabezpieczenia przed korozją.

 

 

Rozdział VII 

 

Postanowienia końcowe

 

 

§   20

 

 

1.      Najemcy lokali mieszkalnych wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu opłacają

       czynsz według stawek ustalonych przez Burmistrza..

2.      Oprócz czynszu najemcy lokali uiszczają opłaty z tytułu dostaw, usług, robót i innych opłat niezależnych od właściciela jak dostawa energii, gazu, wody, odbiór nieczystości płynnych i stałych.

§ 21

1.      Umowę najmu lokalu docelowego z osobą, która przyjęła wskazany przez pracownika ds. gospodarki mieszkaniowej lokal do zasiedlenia, podpisują wynajmujący i najemca.

2.      Zawarcie umowy uzależnia się od wpłacenia przez najemcę lokalu, o którym mowa w ust. 1 kaucji zabezpieczającej pokrycie należności z tytułu najmu przysługujących wynajmującemu w dniu opróżnienia lokalu.

3.      Kaucja wynosi 10-krotność miesięcznego czynszu obliczonego według stawki czynszu za ten lokal obowiązującej w dniu zawarcia umowy najmu.

4.      Rachunek kaucji prowadzi wynajmujący na odrębnym koncie bankowym. Kaucja podlega waloryzacji według zasad, o których mowa w art. 6 ust. 3 ustawy o ochronie praw lokatorów.

5.      Kaucja podlega zwrotowi w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu po potrąceniu należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu.

6.      W przypadkach uzasadnionych szczególną sytuacją finansową najemcy, wynajmujący może odstąpić od obowiązku uiszczenia kaucji, lub dokonać jej obniżenia do możliwości płatniczych najemcy w trybie określonym w § 18.

 

§ 22

Wzory wniosków, umów najmu oraz protokołu pomiaru powierzchni użytkowej lokalu             i protokołu zdawczo – odbiorczego zatwierdza  Burmistrz.

§ 23

W zakresie nie uregulowanym w niniejszej uchwale stosuje się przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego (Dz.  U. Nr 71 poz. 733)

§ 24

 

Traci moc uchwała Nr  XLIV/364/2002  Rady Miejskiej w Płotach z dnia  29 sierpnia 2002r.               w sprawie gminnego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy oraz zasad  wynajmowania lokali wchodzących w skład tego zasobu

§ 25

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

 

                Przewodniczący Rady

 Jan Przedaszek

 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Tomasz Haraszczuk

Data wytworzenia:
03 lis 2009

Osoba dodająca informacje

Tomasz Haraszczuk

Data publikacji:
03 lis 2009, godz. 08:24

Osoba aktualizująca informacje

Tomasz Haraszczuk

Data aktualizacji:
03 lis 2009, godz. 08:24