Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miejskiego w Płotach

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Protokół Nr IX Sesji Rady Miejskiej w Płotach z dnia 30 czerwca 2015 r.

P R O T O K Ó Ł Nr IX

Sesji Rady Miejskiej w Płotach

z dnia 30 czerwca 2015 r.

od godz. 1000 do 1220


 

Obecność:

Na stan 15 radnych obecnych było 13.

Porządek posiedzenia:

  1. Sprawy regulaminowe:

  1. otwarcie posiedzenia,

  2. stwierdzenie quorum,

  3. przyjęcie porządku obrad,

  4. przyjęcie protokołu z ostatniego posiedzenia,

  5. informacja Burmistrza Płotów z prac między sesjami,

  6. informacja Przewodniczącego Rady z prac między sesjami,

  1. Wakacje 2015:

  1. bezpieczeństwo w okresie wakacji (Policja, OSP, Straż Miejska),

  2. atrakcje okresu wakacyjnego przygotowane przez instytucje i placówki do tego przeznaczone (MGOK, Komisja ds. RPA).

  1. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany uchwały dotyczącej ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych.

  2. Podjęcie uchwały w sprawie sprzedaży mienia gminy.

  3. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia odrębnego obwodu głosowania.

  4. Podjęcie uchwały w sprawie zlecenia Komisji Rewizyjnej kontroli Burmistrza Płotów.

  5. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy.

  6. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

  7. Sprawy bieżące i wolne wnioski, interpelacje i zapytania radnych.

  8. Zakończenie posiedzenia.


 

Przewodniczący Rady Piotr Jasina otworzył IX posiedzenie Sesji Rady Miejskiej w Płotach, powitał zgromadzonych na posiedzeniu radnych, Panią Skarbnik, Burmistrza oraz Z-cę Burmistrza, sołtysów, kierowników referatów i jednostek podległych, dyrektorów szkół przedstawicieli służb mundurowych, radnych powiatowych oraz wszystkich obecnych na posiedzeniu sesji Rady Miejskiej w Płotach.

Następnie Przewodniczący stwierdził quorum według listy obecności oraz przedstawił porządek obrad, do którego zaproponowano następujące zmiany:

  • w punkcie 4: podjęcie uchwały w sprawie wspólnej realizacji z parafią Rzymskokatolicką p.w. Przemienienia Pańskiego w Płotach zadania inwestycyjnego pn. „Wykonanie instalacji fotowoltaicznej wraz z ociepleniem dachu na budynku Urzędu Miejskiego w Płotach oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej na budynku plebanii Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Przemienienia Pańskiego w Płotach”.

  • w punkcie 7: podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie przy czym dodanie dwóch uchwał okołobudżetowych, które były wstępnie omawiane na posiedzeniu Wspólnej Komisji.

? Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki BGK na wyprzedzające finansowanie zdania inwestycyjnego pn. „Wykonanie instalacji fotowoltaicznej wraz z ociepleniem dachu
na budynku Urzędu Miejskiego w Płotach oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej
na budynku plebanii Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Przemienienia Pańskiego w Płotach.

? Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia z budżetu Gminy Płoty dotacji dla Parafii.


 

Radni w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęli proponowany porządek obrad wraz
z wprowadzonymi zmianami.

W dalszej części przyjęto jednogłośnie bez odczytania protokół z ostatniego posiedzenia.

Przewodniczący P. Jasina nadmienił, iż na sesji uroczystej w dniu 27 maja 2015 r. wystąpił
o ufundowanie sztandaru oraz poinformował, że przedstawi akt powołanego komitetu honorowego do ufundowania sztandaru oraz skład komitetu honorowego.


 

Przystąpiono do pkt. 1e :

Burmistrz Marian Maliński w omawianym okresie sprawozdawczym, jako organ wykonawczy Rady Miejskiej, kierując Urzędem realizował zadania wynikające z przyjętego na br. budżetu, nadzorował i kontrolował pracę podległych jednostek organizacyjnych, wydawał opinie i decyzje administracyjne, rozpatrywał wnioski mieszkańców.

I tak m.in.:

? przygotowano i przeprowadzono legislację Uchwał będących przedmiotem dzisiejszych obrad,

? przygotowano i przeprowadzono w dniu 31 maja wybory do Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej,

? zorganizowano uroczyste spotkanie z okazji Jubileuszu XX-lecia Samorządów Gminnych.

Burmistrz nadmienił, iż Rada Społeczna ZOZ w Gryficach powołała nowego Dyrektora Pana Piotra Sołtysińskiego, który restrukturyzuje ZOZ oraz likwiduje wszelkie działania nierentowne. Zwrócono
się do Marszałka o podwyższenie pensji dla pielęgniarek.

Ponadto Burmistrz odbył wiele spotkań roboczych i oficjalnych, na których reprezentował władze samorządowe Gminy.

Szczegółowa informacja z działalności Burmistrza w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik
do niniejszego protokołu.

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Jasina nadmienił, iż w dniu 6 czerwca br. odbył się jubileusz 30- lecia istnienia Parafii w Wyszoborze. Podziękowania dla Sołtysa, Rady Sołeckiej, Proboszcza oraz wszystkich mieszkańców Wyszoboru.


 


 


 

Przystąpiono do pkt. 1f :

Przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Jasina w omawianym okresie międzysesyjnym uczestniczył m.in. w wielu uroczystościach i oficjalnych spotkaniach, a także spotkaniach roboczych, które miały miejsce w omawianym okresie.

Ponadto Przewodniczący nadzorował pracę Rady Miejskiej i Biura Rady oraz pełnił stałe dyżury
i przyjmował interesantów.

Szczegółowa informacja z działalności Przewodniczącego Rady w okresie międzysesyjnym stanowi załącznik do niniejszego protokołu.


 

Przystąpiono do pkt. 2:

Przewodniczący poprosił Kierownika Komisariatu Policji Pana Krystian Klepczyńskiego
o poinformowanie Rady jak służby mundurowe przygotowały się do zapewnienia bezpieczeństwa
w wakacje.

Kierownik Policji asp. szt. Krystian Kleczyński nadmienił, iż sezon letni możemy rozpatrywać w kilku aspektach na naszych trasach w zasięgu sześciu gmin mamy wzmożony ruch kołowy, duży ruch jest zauważalny w obrębie drogi krajowej nr 6. Komenda Powiatowa Policji przeznaczyła 2 radiowozy, które będą pełniły służbę na drodze krajowej nr 6. Kierownik wyraził nadzieję, że to spowoduje, że tych wypadków na drodze będzie mniej. W I półroczu odnotowano w naszej Gminie 1 wypadek. Natomiast w zeszłym roku na naszych drogach zginęło 9 osób. Jednocześnie drugi aspekt jest taki, że jest to czas,
w którym dzieci mają wolne od szkoły, to jest czas odpoczynku. Z uwagi na nadchodzącą ładną pogodę jest obawa przed korzystaniem przez dzieci z dzikich plaż. W związku z tym te dzikie plaże będą sukcesywnie jak najczęściej kontrolowane. Apel do sołtysów, aby docierać do mieszkańców
oraz rozmawiać z młodzieżą informować o zachowaniu rozwagi nad wodą. Trzecim pozytywnym aspektem jest to co roku rzecz zauważalna, że sezon letni w Płotach jest spokojny są wyjazdy, tournée po wybrzeżu. Natomiast sklepy monopolowe niezależnie od pory roku przy ul. Jedności Narodowej
w tym miejscu często dochodzi do interwencji, ale stricte ta przestępczość kryminalna spada
do minimum. Skład etatowy: 1 funkcjonariusz jak co roku wspomaga jednostki nadmorskie pozostaje
6 funkcjonariuszy, którzy będą wspomagani przez ruch drogowy, co zapewni bezpieczeństwo mieszkańców. Przepis mówiący, iż Policja w 70% pracuje w weekendy.

Następnie Przewodniczący P. Jasina poprosił Komendanta Straży Miejskiej Pana
R. Stawickiego
o poinformowanie Rady jak służby mundurowe przygotowały się do zapewnienia bezpieczeństwa w wakacje.

Komendant Straży Miejskiej w Płotach R. Stawicki poinformował, że zarówno dla Straży Miejskiej jak i Policji temat bezpiecznych wakacji zaczął się już dużo wcześnie także jest przegląd dzikich kąpielisk. W okresie wakacyjnym występuje zwiększone zagrożenie wykroczeniami drobnymi. Od 2 lat Komendant jest koordynatorem współpracy wodnej i bezpieczeństwa. W miesiącu maju została przedstawiona informacja Wojewodzie, w której określono miejsca z których mogą korzystać mieszkańcy. Określono 8 miejscowości w tym: Lisowo oraz Likowo. W tych miejscowościach jest problem z przepustem oraz problem z dojazdem służb ratunkowych w związku z zarwanym przepustem. Dzikie kąpielisko rusałka w Płotach na jednym akwenie są dwa kąpieliska. Następnie
w miejscowości Kucerz została tam uszkodzona kładka, która stwarza zagrożenie. Te miejsca
są monitorowane przez cały czas. W Wyszogórze za stacją jest zbiornik wodny, gdzie dzieci korzystają z kąpieliska. W miejscowości Strzelewo również ludzie korzystają z kąpielisk należy również Pniewo
to są tereny bezpieczne. Miejsca w biegu Regi również są przez dzieci zajmowane. Gdyby coś się wydarzyło jesteśmy w stanie ustalić miejsce oraz możemy tam dotrzeć. W OSP mamy wyposażenie
do ratownictwa wodnego do szukania ciał, a nie do zapobiegania nieszczęśliwym wypadkom. Przegląd Żwirowni. Przy drodze nr 6 za mostem nad Regą z Komendantem OSP zlokalizowaliśmy nie wycięte olchy, które mogą się przewrócić na szlak kajakowy. Komendant poprosił o pilnowanie dzieci podczas kąpieli wodnych i nie pozwalanie dzieciom samym chodzić nad kąpieliska.

Komendant OSP Płoty R. Bajkowski poinformował, że OSP bardzo dobrze współpracuje
z Policją i Strażą Miejską i wszystkie działania są podejmowane wspólnie. Natomiast jest problem, który wcześniej już był zgłaszany odnośnie zrobienia zjazdu przy ul. Rejtana, budki po wieżach ciśnieniowych zostały usunięte, ale plac w tym miejscu nie jest utwardzony to jest miejsce do zrobienia przepustu
i utwardzenia drogi co ułatwiłoby pracę służbom ratunkowym .

Przewodniczący Rady wspomniał, że na ostatniej wspólnej komisji był wniosek Pana Radnego Marcina Makowieckiego w powyższej sprawie także proszę o jak najszybsze stworzenie dostępu dla jednostek ratunkowych. Następnie omówiono kwestię organizacyjną atrakcji w okresie wakacyjnym.

Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Pani A. Buchholc poinformowała, że Dom Kultury przygotował wiele atrakcji dla dzieci, które pozostają w domach i nie wyjeżdżają na wakacje. Wszystkie wycieczki mogą się odbyć dzięki uprzejmości Pana Burmistrza, który udostępnił gimbusa.
W piątki tradycyjnie odbywają się festyny w sołectwach. Natomiast 19 czerwca br. odbyło
się spotkanie z sołtysami, którzy zostali zaznajomieni ze sposobem i organizacją imprez. Oprócz wyjazdów, które zaplanowane są od 20 lipca br. są wyszczególnione w programie MGOK jest nowatorska forma organizowana w poniedziałki dla osób, które chciałyby pomagać, pracować, w tym realizowane są szkolenia dla animatorów kultury, które można zorganizować w świetlicach wiejskich. Do piątku każdego tygodnia prośba o zgłoszenia. Następnie 13 czerwca br. odbył się XXII Eko-Mix jest
to impreza ekologiczna z tradycjami, także serdecznie podziękowania za współorganizację
dla Starostwa Powiatowego, Gminy Płoty oraz Pana Burmistrza, Urzędu Marszałkowskiego, który sfinansował zakup nagród, służb mundurowych, wszystkich wolontariuszy oraz dla Pana Dyrektora ZGKiM S. Wojsznisa.

Burmistrz M. Maliński nadmienił, że Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
i Narkomanii jak co roku od kilkunastu już lat organizuje trzytygodniowe półkolonie dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i ubogich. W tym roku jest oficjalnie zapisanych 120 dzieci. Półkolonie są organizowane we wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjum oprócz przedszkola. Komisja w tym roku zorganizuje w 6 grupach półkolonie wyjątkiem jest w SP Nr 2, która jest jednostką macierzystą ta grupa nie będzie funkcjonowała ponieważ po zakończeniu roku przekazano SP Nr 2 jako plac budowy: wymiana instalacji, stolarki budowlanej oraz malowanie. Wyłoniony został wykonawca z Kołobrzegu także 1,5 miesiąca jest na wykonanie zadania. Grupa ze szkoły przy ul. Batorego czyli IV, V, VI klasa półkolonie będą organizowane w jednostce SP Nr 2 przy ul. Piastowej w Płotach. Będą tam zorganizowane 2 grupy I, II, III oraz IV, V, VI. Półkolonie są organizowane również w Gimnazjum, SP
w Wyszoborze oraz w Mechowie. Będzie bardzo ciekawy program dydaktyczny, co tydzień będzie jedna wycieczka, do Galaxy (do kina i bawialni), do parku wodnego w Świdwinie oraz do Bałtyckiego Parku Dinozaurów we Wrzosowie.

Szczegółowa informacja dotycząca wypoczynku letniego „Wakacje 2015” stanowi załącznik do niniejszego protokołu.

Przewodniczący życzył aby wszystko się udało a wakacje były słoneczne i pogodne.


 

Przystąpiono do pkt. 3:

Wiceburmistrz Sławomir Nowak przedstawił uchwałę w sprawie zmiany uchwały dotyczącej ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży oraz zasad usytuowania miejsc sprzedaży
i podawania napojów alkoholowych.

Uchwała ta była szczegółowo omawiana na posiedzeniach Komisji.


 

Radni w głosowaniu jawnym jednogłośnie podjęli omówioną uchwałę.


 

Przystąpiono do pkt. 4:

Burmistrz M. Maliński zaprezentował uchwałę w sprawie wspólnej realizacji z Parafią Rzymskokatolicką p.w. Przemienienia Pańskiego w Płotach zadania inwestycyjnego pn. „Wykonanie instalacji fotowoltaicznej wraz z ociepleniem dachu na budynku Urzędu Miejskiego w Płotach oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej na budynku Plebanii Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Przemienienia Pańskiego w Płotach”.


 

Radni w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęli powyższą uchwałę.

 

Przystąpiono do pkt. 5:

Wiceburmistrz odczytał uchwałę w sprawie utworzenia odrębnego obwodu głosowania.


 

Radni w głosowaniu jawnym jednogłośnie przyjęli powyższą uchwałę.


 

Przystąpiono do pkt. 6

Burmistrz M. Maliński omówił uchwałę w sprawie zlecenia Komisji Rewizyjnej kontroli Burmistrza Płotów.

Radny Jerzy Nowicki poprosił o kilka zdań uzasadnienia do niniejszej uchwały.

Wiceburmistrz nadmienił, iż Komisja Rewizyjna zaplanowała plan pracy na 2015 rok natomiast w tym planie pracy określiła, że proponuje przeprowadzenie kontroli jednostek oświatowych.
Na ostatnim posiedzeniu Komisji Rewizyjnej skonkretyzowano ten punkt planu pracy uchwałą Rady Miejskiej oraz zaproponowano Wysokiej Radzie pierwszą kontrolę trzech jednostek oświatowych mianowicie wszystkich szkół podstawowych na terenach miejskich. Następnie na ostatnim posiedzeniu komisji tej treści uchwała została zaprezentowana. Nie wniesiono żadnych uwag, w związku z czym uzgodniono terminy, które zostały uwzględnione w uchwale.

Przewodniczący P. Jasina przypomniał, że Komisja Rewizyjna ma również w planie przeprowadzenie kontroli w ZGKiM oraz w klubie sportowym natomiast za priorytet uznano jednostki oświatowe. Następnie poprosił o zagłosowanie.


 

Radni w głosowaniu jawnym większością przyjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy.

? 12 głosów „za” przyjęciem uchwały,

? 1 radny się „wstrzymał”.


 

Przystąpiono do pkt. 7

Skarbnik Gminy Pani E. Charkiewicz omówiła uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy.


 

Radni w głosowaniu jawnym większością przyjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy.

? 12 głosów „za” przyjęciem uchwały,

? 1 radny się „wstrzymał”.


 

Pani Skarbnik w związku z dodanymi dwiema uchwałami do porządku obrad w pkt. 7 przedstawiono uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki w Banku Gospodarstwa Krajowego
na wyprzedzające finansowanie zadania inwestycyjnego pn. „Wykonanie instalacji fotowoltaicznej wraz z ociepleniem dachu na budynku Urzędu Miejskiego w Płotach oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej na budynku plebanii Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Przemienienia Pańskiego
w Płotach”.


 

Radni w głosowaniu jawnym większością przyjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy.

?12 głosów „za” przyjęciem uchwały,

?1 radny się „wstrzymał”.


 

Pani Skarbnik omówienie uchwały w sprawie udzielenia z budżetu Gminy Płoty dotacji dla Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Przemienienia Pańskiego w Płotach.


 

Radni w głosowaniu jawnym większością przyjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy.

? 12 głosów „za” przyjęciem uchwały,

? 1 radny się „wstrzymał”.


 

Przystąpiono do pkt. 8:

Pani Skarbnik przedstawiła uchwałę w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej.


 

Radni w głosowaniu jawnym większością przyjęli ww. uchwałę.

? 12 głosów „za” przyjęciem uchwały,

? 1 radny się „wstrzymał”.


 

Przewodniczący P. Jasina zakończył temat legislacyjny następnie zwrócił się z prośbą
do Wysokiej Rady o podjęcie decyzji w sprawie aktu powołania Komitetu Honorowego. Rada Miejska w Płotach na swoim posiedzeniu podejmie decyzję w sprawie ufundowania sztandaru. Proponowany skład komitetu: p. Danuta Andrejczuk, p. Waldemar Bogoniowski, p. Grzegorz Balon, p. Anna Buchholc, p. Tomasz Buchholc, p. Kamil Bukowiec, p. Sławomir Bukowiec, p. Elżbieta Charkiewicz, p. Marcin Gibki, p. Franiszek Gródecki, p. Piotr Jasina, p. Jarosław Krześniak, p. Stefan Liszewski, p. Marcin Makowiecki, p. Józef Malinowski, p. Marian Maliński, p. Ryszard Maliński, p. Zenon Miszczyszyn, p. Krystyna Morgiewicz, p. Jerzy Nowicki, p. Władysław Pawelec, p. Sławomir Nowak, p. Czesław Piszczek,
p. Grzegorz Ratajczyk, p. Stanisław Rusin, p. Kazimierz Sać, ks. Jerzy Senderek, p. Sławomir Szajnowski, p. Dorota Tarczyńska, p. Stanisław Wojsznis, p. Szymon Klimko, p. Bogusław Przybysz. Przewodniczący nadmienił, iż lista jest otwarta na kolejnych fundatorów. Natomiast Komitet ze swojego grona wybierze Przewodniczącego oraz podejmie działania w sprawie ufundowania sztandaru na koniec października 2015 r., a uroczyste poświęcenie i przekazanie nastąpi podczas obchodów święta Niepodległości.


 

Radni w głosowaniu jawnym jednogłośnie podjęła decyzję w powyższej sprawie.

Ponadto Przewodniczący odczytał informację przesłaną od Przewodniczącego Zarządu Głównego Krajowej Rady Sędziów Społecznych w sprawie naboru kandydatów na ławników.

Wiceburmistrz S. Nowak nadmienił, iż 4 lata temu było 2 ławników z naszego terenu.

Przewodniczący poprosił, aby zgłaszać kandydaturę osób o nieskazitelnej opinii. Kalendarz
o procedurze wyboru ławników zostanie omówiony na sesji sierpniowej.


 

Przystąpiono do pkt. 9:

Przewodniczący Piotr Jasina nadmienił, iż obowiązkiem sołtysów jest sporządzenie wykazów ilości psów w każdym gospodarstwie domowym. Na tą chwilę jest 5 wykazów z sołectw natomiast sołectw mamy 20. Poprosił również, aby wykazy, były przygotowane i przekazane do referatu podatkowego w pierwszych dniach miesiąca lipca.

Sołtys Wytoku Dariusz Baszewski odniósł się do powyższej wypowiedzi z zapytaniem,
czy wykaz ma być sporządzony z każdego gospodarstwa?

Kierownik Referatu Podatkowego Grażyna Kasprzak poinformowała, że ilość psów ma być spisana z każdego gospodarstwa domowego natomiast rolnicy, którzy posiadają więcej niż dwa psy
są zwolnieni z opłaty za posiadanie 2 psów natomiast reszta jest obciążona podatkiem.

Przewodniczący Piotr Jasina zwrócił się z prośbą od mieszkańców do Dyrektora ZGKiM
S. Wojsznisa o poprawienie estetyki zapewniając kosze, których jest zdecydowanie za mało na
ul. Wojska Polskiego, Nowogardzkiej, Kopernika, Grunwaldzkiej, Jedności Narodowej. Z kolei na ostatniej komisji Przewodniczący się zwrócił o wykoszenie chwastów, które dochodzą do kwiatostanu w przebiegu ulic Dworcowej i Jagiellonów.

Dyrektor ZGKiM S. Wojsznis poinformował, iż będzie więcej poustawianych koszy przy drodze krajowej.

Burmistrz M. Maliński wspomniał, iż Gmina jest węzłem komunikacyjnym natomiast na terenie gminy jest niecałe 23% dróg, ulic natomiast reszta nie należy do zasobów Gminy.
Pan Burmistrz informował Pana Dyrektora, iż w statucie jest napisane utrzymanie czystości przez ZGKiM w Płotach.

Dyrektor ZGKiM S. Wojsznis ustosunkował się do powyższej wypowiedzi, iż problem zostanie pozytywnie załatwiony.

Kolejny problem, który przedstawił Przewodniczący P. Jasina dot. krzyżówki dróg wojewódzkich i powiatowych wniosek w tej sprawie został złożony oraz nastąpiła poprawa.

Przewodniczący P. Jasina poinformował następnie o problemach mieszkańców
ul. Słowackiego w tej sprawie zostały złożone wnioski. Otrzymano odpowiedź od Inspektora Nadzoru, iż jest przygotowywana dokumentacja w sprawie remontu tej ulicy sprawa zostanie przekazana pod obrady Rady Miejskiej w Płotach o decyzji osoby zainteresowane zostaną poinformowane. Ten wniosek będzie w temacie przyszłorocznego budżetu. Również problem dot. ulicy Żwirki i Wigury w tej sprawie także wniosek został złożony przez Radnego Marcina Makowieckiego.

Burmistrz M. Maliński poinformował, iż są przygotowane kosztorysy z programem naprawczym dla ulic: Słowackiego oraz Żwirki i Wigury jest to koszt 600 tys. zł. za każdą z tych ulic. Jeżeli rada podejmie uchwałę o realizacji tego zadania, to również będzie musiała wskazać komu te środki finansowe przekazać. Zostało wydane polecenie dla Kierownika RGiIS Pana M. Kolanicy
o przygotowanie stosownej aplikacji dot. modernizacji dróg wówczas Rada wykaże środki. Jest zwrot 70% kosztów kwalifikowanych. Na razie Marszałek oraz Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego ma inne priorytety w związku z tym środków na drogi nie mamy wystarczająco dużo.

Przewodniczący P. Jasina najbliższa sesja pod koniec sierpnia natomiast w sierpniu
są organizowane przez sołectwa dożynki.

Sołtys Wytoku D. Baszewski poinformował, że wstępnie ustalono z sołtysami, iż dożynki będą odbywały się na zewnątrz na terenach wiejskich. Podziękowania dla Burmistrza i Wysokiej Rady
za środki na założenie kafelek w kościele oraz Pan Sołtys zaprosił na uroczystą mszę, która zostanie zorganizowana.

Przewodniczący P. Jasina zwrócił się z zapytaniem do Pana Burmistrza czy jest ustalony termin szkolenia dla sołtysów przez IRR w Szczecinie.

Burmistrz M. Maliński poinformował, że taki termin jeszcze nie został ustalony. Natomiast szkolenie zostanie przeprowadzone przez p. Z. Zychowicza. Szkolenie jest skierowane do sołtysów
i Przewodniczących Rad Sołeckich. Wystosowano odpowiednie pismo informujące o szkoleniu. Jest to pomoc fakultatywna. Sołtys podejmuje decyzję jednoosobowo, za które odpowiada moralnie oraz materialnie.

Przewodniczący P. Jasina poinformował, że informacja o terminie szkolenia zostanie przekazana sołtysom telefonicznie i za pośrednictwem poczty.

Pan Franciszek Gródecki poprosił o podanie terminu dożynek jeżeli jest znany?

Przewodniczący P. Jasina poinformował, iż niema ustalonego terminu. Następnie poprosił sołtysów o kontakt z Panią Dyrektor MGOK oraz Burmistrzem jeżeli taki termin zostanie ustalony.

Sołtys Wyszogóry Mirosław Głowacki poinformował, iż sołectwo Wyszogóra i Potuliniec
nie należą do Parafii Płoty w związku z tym, każda wioska co roku organizuje dożynki parafialne, termin został ustalony na 29 sierpnia br. w Wyszogórze jako Parafia Żabowo.

Przewodniczący P. Jasina poprosił sołtysów o stworzenie Komitetu wraz z Panią Dyrektor MGOK, który będzie w konsultacji z p. Burmistrzem.

Radny Józef Malinowski poprosił o udzielenie informacji dot. kilku spraw:

  1. Zgłoszenie na ostatniej sesji przeglądu technicznego placu zabaw. Czy zostały usunięte usterki?

  2. Ulica Lipowa, Klonowa, Topolowa jest brak koszy zwłaszcza w ciągu chodnika, który znajduje się 2 km od stadionu na tym odcinku śmieci są wyrzucane do rowu. Prośba o postawienie dwóch koszy w tym miejscu.

  3. Czy kosze zbiorcze, czy zbiorcze punkty segregacji odpadów, które zostały ustawione czy to jest ich miejsce docelowe bo jeżeli tak to jest miejsce nieodpowiednie? W przypadku ul. Lipowej na odcinku 50 metrów stoi 9 koszy co jest absurdem. Natomiast 3 kosze usytuowane są na ulicy Klonowej.

  4. Jaka jest możliwość naprawienia drogi dojazdowej do Starego zamku?

Burmistrz M. Maliński nadmienił, iż naprawa drogi do Starego Zamku jest kosztowna oraz musi być wydana pozytywna decyzja od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który może wydać decyzję o położeniu kostki granitowej lub bazaltowej, która jest droga. Jest to koszt w granicach
od 80 tys. zł. do 100 tys. zł.

Dyrektor ZGKiM S. Wojsznis odnośnie postawienia koszy, pojemniki zostaną postawione natomiast zostały usytuowane w tym miejscu do pierwszej kontroli zgodnie z projektem.

Burmistrz M. Maliński kosze muszą być usytuowane zgodnie z projektem w razie kontroli. Punkty segregacyjne zostały ustalone w miejscach, gdzie była możliwość na ich postawienie na terenie Gminy. Prośba o informację od mieszkańców gdzie usytuować kosze, powyższą sprawę uzgodnić
z Radną Panią Dorotą Tarczyńską.

Dyrektor ZGKiM S. Wojsznis wykonano kosztorys dot. usunięcia usterek na placu zabaw.

Burmistrz M. Maliński nadmienił, iż przegląd placu zabaw został dokonany natomiast jest potrzebny kosztorys i oszacowanie kosztów naprawy.

Sołtys Wytoku Dariusz Baszewski poinformował, że w Wytoku na placu zabaw huśtawki
są nieczynne ponieważ są słabo zakonserwowane i dzieci nie są w stanie ich użytkować.

Radny J. Malinowski zwrócił się z prośbą o uzupełnienie płytami chodnika prowadzącego
do Starego zamku ponieważ jest uszkodzony.

Burmistrz M. Maliński wydał dyspozycje dla Pana Dyrektora ZGKiM S. Wojsznisa
o uzupełnienie płyt na dojeździe do Starego Zamku.

Radny Jerzy Nowicki pytanie odnośnie przetargu na cmentarz komunalny?

Burmistrz M. Maliński poinformował, iż przetarg został unieważniony ponieważ
wpłynęły 3 oferty, które nie były satysfakcjonujące. Jeżeli została wydana kwota 1,5 mln zł.
na modernizację cmentarza natomiast teraz Gmina musiałaby ponieść koszty w wysokości 120 tys. zł. na modernizację kaplicy a przedstawiona kwota w jednej z ofert to kwota do 12 tys. rocznie więc postanowiono, iż w związku z przekształceniem ZGKiM w spółkę prawa handlowego cmentarz zostanie przekazany spółce, której właścicielem jest skarb państwa. Do końca roku cmentarz będzie prowadzony przez Pana Kallasa natomiast od nowego roku cmentarzem zajmie się spółka. Przetarg uwzględniał 2 oferty pochodzące z Płot oraz 3 oferta z Reska od osoby prowadzącej cmentarz w Resku. Zatem jeżeli Gmina ma ponosić koszty finansowe z własnego budżetu to uzyskane przez ZGKiM zyski, który zostanie przekształcony w spółkę zostaną przekazane na cmentarze.

Sołtys Mechowa Iwona Taśmińska skierowała zapytanie odnośnie złożonego wniosku dot. boisk w Mechowie na kort, tenis oraz siatkę.

Burmistrz M. Maliński nadmienił, iż był tam kort z którego nikt nie korzystał oraz nikt o to nie dbał zatem w pierwszej kolejności warto by było reaktywować działalność Gardominki Mechowo oraz zająć się boiskiem w Mechowie.

Sołtys Mechowa I. Taśmińska nie może zrozumie dlaczego nic w tym kierunku nie będzie zrobione.

Burmistrz M. Maliński wyjaśnił, iż przez 3 lata ten teren nie był użytkowany. Jest piękne boisko, które jest drugim boiskiem nowoczesnym po głównej płycie w Płotach. Klub sportowy Gardeminka nie posiada Prezesa, Zarządu oraz trenera, treningi się nie odbywają co spowoduje, że klub przestanie istnieć. Natomiast drużyna w Sownie rozwija się pomimo, iż nie maja boiska muszą trenować na koplu. Jeżeli Burmistrz będzie miał decydować o sfinansowaniu zadania, które wymienione jest w złożonym wniosku to będzie starał się o przeznaczenie tych środków na budowę boiska w Sownie, które jest zaangażowane w sport. Jeżeli będą środki to pierwsze boisko będzie wybudowane w miejscowości Sowno.

Sołtys Wytoku Dariusz Baszewski czy jest plan na boisko w Wytoku?

Burmistrz M. Maliński Jeżeli mieszkańcy będą korzystać z boiska, a ZGKiM będzie k na zlecenie wykonywał prace mające na celu zadbanie o boisko oraz będzie ono odtwarzane. Natomiast nie odnotowano w m. Wytok zorganizowanej drużyny piłkarskiej. Wystarczy, że Sołtys zgłosi do dyrektora ZGKiM wniosek o wyrównanie terenu i pielęgnacje ponieważ zakład komunalny posiada odpowiednie środki i sprzęt.

Przewodniczący podziękował wszystkim zebranym za udział w obradach sesji i zakończył posiedzenie.


 

Protokołowała:

D. Wójtowicz


 


 


 

Przewodniczący Rady

Piotr Jasina

 


 


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Tomasz Sać

Data wytworzenia:
13 cze 2016

Osoba dodająca informacje

Tomasz Sać

Data publikacji:
13 cze 2016, godz. 11:59

Osoba aktualizująca informacje

Tomasz Sać

Data aktualizacji:
13 cze 2016, godz. 11:59